Truman Show'u hiç bu açıdan izlediniz mi?

Truman Show filminin içerisinde barındırdığı mesajları daha önce hiç merak etmiş miydiniz?


Geçtiğimiz günlerde İlişki Terapisti sevgili Dudu Şahin ile beraber Truman Show'u izledik. Kendisinin film bittiğinde ilettiği görüşlerini sizlerle paylaşmak isterim: "Filmin bende uyandırdığı duygu; anne baba olmayı ne kadar zorlaştırdığımızdı. Biz çocuklarımız için bir dünya kurguluyoruz ve o dünya içinde onları korumaya çalışıyoruz, onlar adına karar veriyoruz. Danışanlarımdan gözlemlediğim bu durumun, çocuklar açısından yetişkinlik dönemi için sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Kendi ayaklarının üzerinde duracak bireyler yetiştirmek yerine, hangi yaşta olursa olsunlar, en risksiz halde yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Bizim ebeveyn olarak; çocuklarımıza karar alabilme yetisini kazandırıp, problem çözme becerisini güçlendirmemiz gerekiyor. Böylece yetişkin olduklarında da kendi ayaklarının üzerinde durmaları hedeflenmelidir. Asıl bu şekilde onların krizleri en az hasarla atlatmasına yardımcı oluruz.


Çocuklarımız aslında bizim onlar için kurguladığımız güvenli dünyada kalmak yerine, bunun dışına çıkmak istiyorlar. Truman Show'da da bu açıdan bakacak olursak aynı tabloyu görüyoruz. Yönetmen ne kadar mükemmel bir yaşam kurgulamış olsa da Truman mutlu değil çünkü o dünyayı o yaratmadı. İnsan ancak kendi dünyasını kendi yarattığında keyif ve sorumluluk alabilir.


Yani biz anne-baba olarak çocuklarımızın kendi dünyasını yaratmasına izin vermeli ve eşlik etmeliyiz. Onların hayatlarını ellerinden alıp, onların yerine bunu yapmamalıyız, diye düşünüyorum.