2020 Nobel Edebiyat Ödülü Bir Kadın Şaire!

Amerikalı şair ve denemeci Louise Elisabeth Glück, "sade güzellikle bireysel varoluşu evrensel kılan açık şiirsel sesiyle" Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası Pulitzer de dahil olmak üzere birçok büyük edebiyat ödülü kazandı. Ayrıca, Ulusal Kitap Ödülü, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Bollingen Ödülü, diğerleri arasında. 2003'ten 2004'e kadar Amerika Birleşik Devletleri Şair Ödülü'nü aldı. Glück genellikle otobiyografik bir şair olarak tanımlanır; çalışmaları duygusal yoğunluğuyla ve kişisel deneyimler ve modern yaşam üzerine meditasyon yapmak için sık sık mit, tarih ya da doğadan yararlanmasıyla bilinir.

Glück 22 Nisan 1943’te New York'ta doğdu ve New York'un Long Island'ında büyüdü. Lisedeyken anoreksiya nervozadan muzdarip olmaya başladı ve daha sonra hastalığın üstesinden geldi. Sarah Lawrence Koleji ve Columbia Üniversitesi'nde dersler aldı, ancak bir derece alamadı. Yazar olarak kariyerine ek olarak, çeşitli kurumlarda şiir öğretmeni olarak akademik kariyer yapmıştır.

Glück, çalışmalarında travma, arzu ve doğanın aydınlatıcı yönlerine odaklandı. Bu geniş temaları keşfederken, şiirleri üzüntü ve izolasyonun açık sözlü ifadeleriyle tanındı. Akademisyenler, şiirlerinde onun şiirsel kişilikleri ve otobiyografi ile klasik mit arasındaki ilişkiye de odaklandılar.

Dilimize çevrilmiş tek kitabı YKB Yayınları‘ndan çıkan “Seçme Şiirler” kitabıdır.

Şu anda Glück, Yale Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi ve Rosenkranz yazarıdır. Cambridge, Massachusetts'te yaşıyor.