Altınköy Açıkhava Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yeşil bir mola vermek ister misiniz?
Hafta sonu kalktınız evde kahvaltı yapmak içinizden gelmiyor. Kapalı alanlar da riskli.. Aklınızdan bunlar geçerken bu yazıyı okuyorsunuz ve Altınköy Açıkhava Müzesi’ndesiniz. Fotoğraf çekmeyi sevenler, makinesini yanına aldıysa, gidelim 😊

Müzeye 312, 312-1, 321-6 nolu otobüs hatlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler Ulus meydandan hareket ediyor, Altındağ otobüslerine binerek de müzeye gidebilirsiniz.
Kendi aracınızla gitmek için Talat Paşa, Plevne, Turgut Özal, Bostancı güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Aracınız için içeride ücretsiz otopark hizmeti de sunuluyor. Yalnız hafta sonu yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Civardaki sokaklara park etmeniz gerekebilir. Park melekleri sizinle olsun 😊

Giriş ücreti öğrenciler için 2 TL, tam bilet 7 TL. Müze kart geçerli değil burası için. Giriş yaptıktan sonra içerdeki mekanlara ücretsiz giriyorsunuz. Pazartesi hariç her gün saat 10.00 ile 21.00 arasında gezebilirsiniz.

Açıkhava Müzesi’nin kapısından girdiğiniz andan itibaren yıllar öncesine bir yolculuk yapıyorsunuz, çünkü burası eski köy hayatından kesitler sunan bir açık hava parkı.

Önce güzel bir yürüyüş yapıyorsunuz; yolunuzun üzerinde bir at ahırı görebilir ve burada bulunan atların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Sadece atlar yok elbette, kazlar, tavuklar ve horozlar da bulunuyor. Buranın asıl sürprizine gelince; daha önce yakından görmediyseniz, bir geyiği kendi doğal alanında görmeye hazır olun.

Yürüdük ve karnımız acıktı; içerdeki restoranlardan birine oturup yemeğinizi yiyebilir ve kumda pişen Türk kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Doğal ürünler almak isterseniz bölgenin meydanında açılan tezgahlardan ekmekten, hediyelik eşyaya hatta demirden yapılmış ürünlere ulaşabilirsiniz.

Haftanın hangi günü olursa olsun nefes almak isteyenlerin en azından bir defa denemesini öneriyoruz. İyi gezmeler!