Babil Cazcıları - Mahmut Temizyürek

“İlkin her şeye çocuklar
rüzgarı taşlamakla başladılar
sonra
kardan adama aşık oldular
sıcak
aşkı tavlayan ve tohumlayandı
tohumları karıştıran deli rüzgar.”

Dizeleri ile başlıyor Babil Cazcıları şiir kitabı (Everest Yayınları). Kitap Mahmut Temizyürek’in şimdiye kadar yazmış olduğu İz ve Rüya (1995), Kırlangıcım Paranoya (2000), Yeryüzünü Gezen Atlı (2004) ve Yalangezen (2011) şiir kitaplarını bir araya getiriyor. 

Murat Temizyürek sadece bir şair değil aynı zamanda bir araştırmacı ve deneme yazarı; şiir dünyasının derinliklerine inen kitapları bulunuyor. İm Bilse Er Ölmez (İletişim Yayınları), Didem Zamanı (Edebi Şeyler), Boşluktan Doğan (Edebi Şeyler), Nazım Okulu – Teleskoplu Destancı (Edebi Şeyler), Üç Çınar (Edebi Şeyler) ve Ağıt, Şiir, Kadın (Edebi Şeyler) şimdiye kadar yayınlanmış kitapları. Aynı zamanda eğitmen Temizyürek; çeşitli üniversitelerde dersler vermiş.

Ahmet Telli “Şiirlerini modern epikten, İkinci Yeni’den ve tüm şiir eğilimlerinden yola çıkıp mitolojiden, masal ve türküden derledikleriyle geniş bir imge yatağında kurdu.” sözleriyle anlatıyor Mahmut Temizyürek’i. 

“ilkin her şeye çocuklar
rüzgarı taşlamakla başladılar…”
okursunuz bir rüzgar eser,

“eyyoo diye başlasın bu şiir
İlk kar sevinci sansın çocuklar…”
ile sevinçlerine ortak olursunuz.

“İnsan en iyi
Kalabalıkta, akşamüstü öğreniyor kendini”
der atarsınız kendinizi dışarı.

Yudum yudum okunan şiirler, içiniz yanmıştır su gibi okursunuz ya da yüreğiniz yanmıştır şarap gibi. Okursunuz. Bu kitap sayesinde yazarın şiir yolculuğunu da görmüş oluyoruz; başlangıçlarını dönüşümlerini, sonuçlarını. Hem tarihsel hem de düşünsel aynı zamanda duyusal olarak.