Disiplinli Güzel Günler - Fleur Jaeggy

İlk baskısı 1989 yılı olan ve Can yayınlarından çıkarak dilimize 2019 yılında Şemsa Gezgin’in çevirisi ile kazandırılan kitabımızın yazarı; Fleur Jaeggy, 1940 yılında İsviçre’de dünyaya gelmiş. Eğitiminden sonra Roma’ya göç eden Fleur hayatını değiştirecek iki kişiyle tanışır; Ingeborg Bachmann veThomas Bernhard. Disiplinli Güzel Günler kitabı ile ün kazanır. Yazarımız aynı zamanda müzik çalışmaları yapmaktadır.

Kitapla, öykü atölyesine katıldığım yazar Fadime Uslu hocamızın tavsiyesi ile tanışmıştım.

Bir kız bir yatılı okulda kalırsa neler olur? Bir de üstüne ergenlik zamanları ise, o kızın yaşadığı duyguları nasıl hissedebiliriz? İsviçreli yazar Fleur Jaeggy bu kitabında bize bu konuda ipuçları veriyor, biz de bunları takıp edip kafamızda bir resim çiziyoruz. Yazar nasıl bir roman okuyacağımızı; “…evlerde sakin ama kasvetli, biraz da hastalıklı bir yaşam sürüldüğü duygusuna kapılmak mümkündür.” sözleriyle iletiyor bize.

Kahramanımız olan kızın hayatı yatılı okullarda geçiyor, birinden diğerine. Her gittiği okul ona bir şeyler kattığı gibi birçok şeyi de alıp götürüyor. Kitaptaki olayları onun gözünden görüyoruz, bundan dolayı tarafsız olmak biraz zorlaşıyor bu anlatım biçiminde.

Yalnız kız, cinselliği yeni yeni keşfetmeye çalışıyor. Yazar kahramanımızın hayatının bu kısmını belli belirsiz gösteriyor bize, kahramanımız daha fazlasını istese de.

Kitabın kapağı gibi siyah beyaz bir roman bu; karakterimizin karanlık yönlerini görüyoruz. Disiplinli olmaları için gönderilen bu okulların aslında nasıl olduklarını gösteriyor bize.

Hayata savaş sonrası İsviçre’sinde ergen bir kızın gözlerinden bakıyoruz.

Yazarın son çıkan kitabı XX’in Erkek Kardeşiyim’i de okumak için sabırsızlanıyoruz.