E-ticaret paketi aldığımda hemen satış yapmaya başlayacak mıyım?


Bir e-ticaret sitesi açtığınızda bir iş merkezinde, henüz oda bölümleri dahi yapılmamış ve kocaman bir ofisi kiralamış olursunuz.
Sitenizde satacağınız ürün veya hizmetleri, onların yer alacağı ana ve alt kategorileri, anasayfada / vitrinde olması gerekenleri, ürünlerin resim, isim, açıklama gibi bilgilerini hazırlamanız gereklidir.
Bu da ofisdeki oda bölmelerinin oluşturulması kadar önemli ve öncelikli bir temel oluşturmaktadır.

Bu konularda hizmet aldığınız firmadan veya rakiplerinizden de görüş alabilirsiniz ancak ürünlerinizi sizden daha iyi tanıyan yoktur. Bu yüzden son karar yine sizde olmalıdır. "Şu sitenin aynısını istiyorum." hayalleri, o sitenin görmediğiniz "yönetimi" konularındaki sihirler dolayısıyla, sizin o site ile yarışmanıza engel olur.
Öncelikli olarak, elinizde kalitesinden emin olduğunuz, satacağınız bir ürün/hizmet olmalıdır ve o ürün/hizmeti de çok iyi tanıtabilecek kadar biliyor olmalısınızdır. Böylece ürünü kime / ne zaman / nerede / nasıl / niye satmanız gerektiğini de bilirsiniz.

Tüm bu çalışmaların neticesinde iç tadilatı yani tasarımı, sizin zevkinize ait kriterleri içeren ve işi yapan firmanın tecrübesi ile olması gerekenler kategorisine uygunluğu da harmanlanmış olarak tamamlanır.

Sitenin SEO altyapısı gereği, sahip olduğu özellikler avantaj olacaktır ancak sizin de her ürün/hizmet için ayrı ve uygun isim, resim, açıklama gibi çalışmalarınız bu avantaja destek verecektir.

Sonrasında pazarlama çalışması konusunda bütçenize, bilginize ve zamanınıza uygun olan yöntemler, bu yöntemleri iyi uygulayan firmalarla beraber kullanılmalıdır.

Herşeyi bir anda yapmanız ve hepsini en iyi şekilde yapmanız gerekmez elbette . Ancak hiç olmamasındansa birkaç yöntemi olabilecek en iyi şekilde kullanmak faydalı olacaktır.