Fas : Tanrı'nın Toprakları denilen Marakeş Çarşısı

Fas; Orta Doğu denilen coğrafyanın yani Arap dünyasının ve Kuzey Afrika'nın en egzotik ülkesi olarak kabul ediliyor.

Rabat'ı başkenti olarak bilsek de Fas'ın kalbi Marakeş diyebiliriz. Bunun sebebi ise Marakeş'de bulunan Jemaa el-Fnaa Meydanı ve kapıları meydana açılan suklardır (çarşılar).

Bin yıl önce kurulan şehre gelen tüccarların izlerini taşıyan ve bazıları olduğu gibi kalan sokaklar, Jemaa el-Fnaa meydanından kuzeye doğru büyüyen bir labirentin içindedir. Bu nedenle Batılılar, Asyalılar ve Berberilerin Mur-akuş “Tanrı'nın toprakları” dediği Marakeş'deki Marakeş Çarşısı, kimine göre İstanbul'un kapalı çarşısını andırır. Ancak Arap dünyasının çarşılarına alışık olanlar bile Marakeş'de başka bir deneyim yaşarlar.

Çarşının içlerine ilerlediğinizde paşminalardan kaftanlara, yerel halkın giysilerine, antikara, halılar, Berberi takılar, şamdanlar, gümüş, cam ve parıltılı envayi çeşit güzelliklerle karşılaşırsınız.

Satıcıların en sevilen yanları ise turistleri rahatsız etmek bir yana, onlara hiç ısrar etmeden usulca size yardımcı olmalarıdır.

Güneş batmaya yüz tutup, şehirden görünen tepesi karlı Atlas dağları kararmaya başladığında, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine aldığı meydan canlanmaya başlar. 

Toprağı kırmızı olduğu için binaları da aynı renk olması zorunlu kılınan Kırmızı Şehrin insanları meydana akar. Her gün yeniden kurulan seyyar lokantalar meydana  yerleşir. Artık burnunuza baharat yerine yöresel yemeklerin kokusu dolar.

Meydanın geri kalanını müzisyenler, hikaye anlatıcıları, yılan oynatıcıları, dövmeciler, maymun oynatıcıları, akrobatlar, falcılar, dilenciler doldurur. Meydandaki kafelerden birinin terasına çıkıp karmaşanın içindeki ahengi, bin yıldır süren geleneği nane çayı eşliğinde izleyebilirsiniz. Meydanın çıkışındaki Kutubiye Camiinin dikdörtgen minaresi bu masal ortamına binbir gece masallarının atmosferini getirir. 1981 Nobel ödülünü alan Elias Canetti’nin “Marakeş’te Sesler” kitabının tüm detayları gözünüzün önünde canlı olarak akmaya başlar. 

Yazı ve fotoğraflar: Efsun Müftüoğlu
Fas yolculuğuna çıkmak için önerimiz; www.tempotur.com.tr