Gece Vurgunu - Haberler gerçek mi kurgu mu?

Haberlerde izlediklerimiz ne kadar gerçek ne kadar kurgu?

Tv’yi açıp haberlerin başına geçiyoruz ve gündelik olaylar hakkında bilgi almaya çalışıyoruz. Peki ya izlediklerimiz ne kadar gerçek bunu hiç düşünüyor muyuz? Kurgu sadece izlediğimiz filmlerde ve kitaplarda mı yoksa. Haberlerin ekrana gelmeden önceki hikayelerinin ne kadarını biliyoruz. 

Louis Bloom, işsiz bir adam ve iş bulma konusunda pek başarılı değil, aynı zamanda hırsızlık yapıyor. Ancak mallarını satma konusunda da başarısız oluyor, hayatının kalan kısmında da olduğu gibi. Derken karşılaştığı bir olay sonrasında hayatı değişmeye başlıyor hem hayatı hem de kendisi. Şehirdeki haber olabilecek görüntüleri çekmeye başlıyor ve bunları haber kanallarına satmaya. Bir anlamda suç haberciliği yapıyor, gece polis telsizlerini dinliyor ve sokağa çıkıp, rakiplerinden önce olay yerine ulaşmaya çalışıyor. 

Lou’nun karşısına çektiği görüntüleri alıp haber bültenlerinde kullanacak Nina çıkıyor. Nina da Lou gibi hırslı bu konuda, eline geçen ne kadar şiddet dolu olursa, o kadar iyi. Aralarında bir iş ilişkisi başlıyor Lou ve Nina’nın, ikisinin de beklentileri kesişiyor. 

Lou bu işten sonra değişmeye dönüşmeye başlıyor, yanına bir yardımcı alıyor. Arabasını değiştiriyor, afişte görülen kırmızı araba bir anlamda şeytanı çağrıştırıyor bize, Lou’nun da değişen karakterine de bir gönderme olabilir.

Filmin türü suç, drama ve gerilim olarak geçiyor. Başarılı olmak için insanların sınırları nasıl da ortadan kaldırdıklarına da bu film ile tanık olabilirsiniz. Dilimize Gece Vurgunu olarak çevrilen filmin orjinal adı; Nightcrawler. 2014 yapımı filmin IMDb puanı 7,9 olan filmin yazarı ve yönetmeni Dan Gilroy. Başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton’nin paylaştığı filmi, haberlerin arka planındaki hikayeleri az da olsa öğrenmek isteyenlere önerebiliriz.