Moana : Okyanus seni seçti

"Nerde olduğunu bilirsen, nereye gideceğini de bilirsin."

Moana ile henüz tanışmadıysanız, yaklaşın..

Moana, kabile şefi olan babası, annesi ve bilge ninesi ve domuzcuk dostuyla okyanus kenarındaki köyünde yaşamaktadır. Onun kaderi babasının tahtını devralmak ve halkın yeni şefi olmaktır. Ancak Moana bebekliğinden beri sebebini bilmediği bir şekilde kendini sürekli okyanus kenarında, okyanusun derinliklerine bakarken bulur. Babası okyanusa girmesine izin vermez çünkü okyanusu geçmek imkansızdır, orada tehlike vardır ve bu tehlikeyi kendisi gençken tecrübe etmiştir. Bu nedenle babası Moana’ya "Halkımız seni seçti, senin yerin burası", der. Moana konforlu adasında, okyanustan uzak durursa, çok daha iyi bir yaşam sürecektir, babasına göre.

Bilge ninesi gerçeği ve Moana'nın yüreğini duyar. Ona masallar ve efsanelerle köklerini anlatır ancak Moana'yı asla bir seçime zorlamaz. Ona sadece "Okyanus seni seçti", der. Ta ki son nefesi yaklaştığında Moana'ya yaşam görevini anlatana kadar..

Sonrası ise 'Kahramanın Yolculuğu' kavramının bir örneği olmakla beraber, çizgi filmi izleyen minik ve yetişkin yürekleri de bu yolculuğa dahil ediyor. Bilirsiniz, kahraman bir yola çıkar ve yolda türlü maceralar yaşar. Biz de kahramsnla beraber, o maceralarda kendimizi ya da tanıdıklarımızı buluruz. Ardından kahraman evine döner ancak o artık dönüşmüş, büyümüş, başka biri olmuştur. Bundan sonrası ise bu yolculukla değişir ve ödenen bedel, dönüşteki ödülle buluşur..

2016 Disney yapımı olan Moana’nın IMDb puanı ise 7,6.

Alacaknevar puanı ise 9 :)