Sosyal Medya Yönetimi : Başlık ne olsun?

Başlık ne olsun?

Sosyal medya paylaşımlarınızda görsel kadar önemli olduğunu düşündüğümüz unsurlardan biri de paylaşımın başlığı, bir diğer ifade ile metninizin ilk satırıdır. Takiipçilerinizin metni ve paylaşımın kalanını okumasını sağlayacak bu başlık bir soru olabileceği gibi, ilgi çekici bir cümle de olabilir.

Genelde hazırladığımız görsele yazı ekliyoruz çünkü metin kısmının okunmadığını düşünüyoruz ve hatta kimi zaman metin kısmını boş bırakıyor ya da birkaç emoji ile süslüyoruz. Bu durumda bize göre, kurgu tamamlanmamış oluyor. Çünkü bu şekilde paylaşımı, görenlerin anlık duygu ve düşünce durumuna teslim etmiş oluyoruz. Bu nedenle de çoğunlukla kendimizi ifade etmemiş oluyoruz.

Bir eğitim afişi hazırlamışsak örneğin, eğitimi alması ihtimali olan kişilerin kafalarında yer alan bir soruyu metnin başlığı olarak eklemek yerinde olabilir. Bu bir pazarlama eğitimi ise; "İşinizi daha fazla kişiye nasıl duyurursunuz?" gibi bir başlık etkili olabilir.

Konunun tamamını bir paylaşıma sıkıştırmak yerine birkaç paylaşıma yayarak ya da önceki paylaşımlara atıfta bulunarak takipçilerimizin diğer paylaşımları gezmesini ya da beklemesini sağlamak da diğer etkili unsurlardan biri diyebiliriz.