Şubat'ta Venedik bir başka güzel

Romantik şehirler denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Venedik, karnaval zamanı maskeli ve kostümlü ziyaretçilerle masalsı bir görünüme bürünür.

Karnavalın başlangıcının 12. yüzyıla kadar uzandığı düşünülmekte. Kimileri Pagan geleneğine dayandığını ve baharı karşılamak için yapıldığını da söyler.

Her yıl Paskalya'ya bağlı tarihi değişen karnaval, Şubat ayında düzenlenir. Ardından Hristiyanların 40 günlük Büyük Perhiz dönemi başlar. Karnaval sözcüğü; Latince carnem (et) ve levare (kaldırmak) sözcüklerinden oluşmakta ve ardından başlayacak perhize uygun bir şekilde “ete veda” anlamını taşımaktadır.

Yaklaşık iki hafta devam eden karnaval, 1979'dan beri resmi bir festival olarak düzenlenmektedir.

Bu süreçte şehrin neredeyse her noktasında maskeli, kostümlü balolar, konserler, yarışmalar, film, tiyatro, dans gösterileri ve geçit törenleri düzenlenir. Bu şekilde Venedik büyük bir tiyatro sahnesine ve ziyaretçiler kostümleriyle birer oyuncuya dönüşür.

Maskelerin anlamlarına bakacak olursak;

Uzun ve gaga benzeri burnu olan maskenin veba salgını sırasında, o zamanlar havadan bulaştığına inanılan bu hastalıktan korunmak için doktorlar tarafından kullanıldığı, uzun burnunun içine doldurulan hoş kokulu otların, hastadan yayılan kokuyu bastırmaya yardımcı olduğu söylenir.

Maskeler takan kişinin kimliğini ve statüsünü gizlemesinin yanısıra, konuşma özgürlüğü, sınıflar arası sosyalleşme ve itibar kaybetme riski olmadan taşkınlık yapmak gibi çok farklı amaçlarla kullanılmış ve bu yüzden farklı zamanlarda çeşitli yasakların getirilmesine neden olmuştur.

Venedik gezilerinizi karnaval zamanında yapmak isterseniz, önerimiz gezinizi www.tempotur.com.tr 'nin tecrübeli rehberleriyle planlamanızdır.


Yazı ve fotoğraflar: Serap Kurbanoğlu